Senza Rigore Chamber Choir, Poland © INTERKULTUR
Johannes Brahms Int. Choir Festival & Competition

11 nations - 45 choirs - 1 competition

Golden, Silver and Bronze Diplomas at the Johannes Brahms Choir Festival and Competition

After spectacular contests and great performances on the stages in and around Wernigerode, the best nine choirs of the Johannes Brahms Choir Competition met on the last day of the event for the choral showdown - the final Grand Prize Competition: Senza Rigore Chamber Choir from Poland under the direction of Jolanta Szybalska‐Matczak convinced the jury for the Grand Prize Competition and was announced the Winner of the Johannes Brahms Choir Prize 2019 during the Awards Ceremony on the Wernigerode market square. Congratulations!

But not only the Choir Award winners had good reason to celebrate: All in all, 10 Category Winners embraced each other when the results were announced and each of them took a Golden Diploma back home to their home countries in recognition of their elaborate rehearsal work.

These are the choirs placed first:

Category A1 - Mixed Choirs - Difficulty level I
Choir of Gnesins College of Music (Russia)
conducted by Oksana Glazeva

Category B1 - Mixed Choirs - Level of difficulty II
UiTM Chamber Choir (Malaysia)
conducted by Masashi Kishimoto

Category B2 - Equal Voices (Male and Female Choirs) - Difficulty level II
Music Office Youth Choir - Girls Ensemble (China/Hong Kong SAR)
conducted by Angelina Au

Category C1 - Chamber Choirs and Vocal Ensembles of mixed voices
Ars Nova Vocal Ensemble (Hungary)
conducted by Katalin Kiss

Category G1 - Children's Choirs
Puzangalan Children's Choir (Chinese Taipei)
conducted by Sheng-Ying Wu

Category G2 - Youth Choirs of equal voices
Villanella (Belgium)
conducted by An Alen

Category G3 - Youth Choirs of mixed voices
Music Office Youth Choir - Girls Ensemble (China/Hong Kong SAR)
conducted by Angelina Au

Category S - Sacred Choral Music a cappella
Kamarikuoro Kaamos (Finland)
conducted by Visa Yrjölä

Category F - Folklore
UiTM Chamber Choir (Malaysia)
conducted by Masashi Kishimoto

Category SP - Spiritual
Gøtu Kirkju Ungdómskór (Faroe Islands)
conducted by Símun Hammer

Additionally the UiTM Women's Chorale was awarded a Special Prize for the outstanding stage show with the piece „Ikimilikiliklik“. The Hngzyang na Matui & Nahuy (The children's choir of Jiaxing elementary school) was also awarded a Special Prize for the outstanding performance of the piece "Tminun (Atayal Weaving Song)". 

Two Conductor's Prizes were awarded to Mrs. Angelina Au (Music Office Youth Choir, China/Hong Kong SAR) and Mrs. An Alen (Villanella, Belgium).  

A detailed list with all choirs and scores can be found here.

More information about the event is available here. For photos, videos and news follow the event on Facebook!

Назад

Похожие новости